Jak otworzyć firmę transportową w Polsce? Podstawowe informacje

 w Wpisy blogowe

Wiele osób marzy o własnej firmie – chcą być niezależni, działać ambitnie i realizować duże przedsięwzięcia biznesowe. Jednak, aby założyć własną działalność zajmującą się transportem trzeba spełnić kilka warunków określonych prawem.

Firma transportowa zajmuje się przewozem różnorodnych towarów za pośrednictwem samochodów bądź pojazdów z przyczepą lub naczepą. Jeżeli masa całkowita pojazdu nie przekracza 3,5 tony, nie ma potrzeby wyrabiania licencji. W innym przypadku należy zdobyć wskazane w przepisach zezwolenie. Usługi transportowe należą do kategorii działalności, które są regulowane, a więc wymagają od przedsiębiorcy spełnienia wymagań określonych w rozporządzeniu Parlamentu Europejskiego i Rady nr 1071/2009.

Jakie warunki należy spełnić, aby uzyskać uprawnienia?

Wymagań jest całkiem sporo – te najważniejsze, bez których w ogóle nie można myśleć o prowadzeniu firmy transportowej, to m.in. posiadanie stałej, realnej siedziby, w której znajduje się dokumentacja firmy. Kolejnym jest uzyskanie certyfikatu kompetencji zawodowych. Ten warunek jest wyjątkowo istotny i wiele osób w tym momencie nie do końca wie, jak sobie z tym problemem poradzić. Dobrym pomysłem okazuje się znalezienie w internecie kursu na certyfikat kompetencji zawodowych, prowadzonego przez doświadczoną osobę. W ten sposób można się należycie przygotować do egzaminu i zdać go za pierwszym razem, zdobywając wymagane uprawnienia.

Kolejnymi wymaganiami, jakie należy spełnić, są: zdobycie zezwolenia na wykonywanie zawodu przewoźnika oraz licencji na świadczenie usług transportowych w zakresie pośredniczenia przy przewozie towarów. Ostatnim warunkiem jest posiadanie odpowiedniej zdolności finansowej – nie warto wchodzić w tę branżę, jeśli nie posiada się wystarczających środków. Dodatkowo zatrudnieni przez przedsiębiorcę kierowcy oraz osoby, które świadczą przewozy na jego rzecz, nie mogą być objęte zakazem wykonywania zawodu kierowcy.

Kurs spedytora pozwala zdobyć i poszerzyć kompetencje z zakresu zarządzania firmą transportową bądź spedycyjną. Adresatami kursu są zarówno osoby, które planują założyć własne przedsiębiorstwo, jak i osoby już zatrudnione w tej branży oraz poszukujące pracy, dopiero pragnące rozpocząć karierę.

Co zrobić, aby zdobyć certyfikat bez stresu?

Jak poznać, że dana oferta na certyfikat kompetencji zawodowych jest dobra? Przede wszystkim kurs musi być odpowiednio skonstruowany, podzielony na bloki i dostosowany do oczekiwań uczestników. Ważne jest także to, czy kursanci otrzymają materiały szkoleniowe, które znacznie ułatwią im przyswojenie dużej ilości wiedzy.

Najskuteczniejsze kursy przeprowadzane są w małych grupach (5 do 10 osób), co wpływa na lepsze przyswajanie wiedzy.